Приглашаем в путешествие


Чигирин и Суботов. Национальный историко-культурный заповедник

Чигирин и Батурин - близнецы-братья!
Из трех древних столиц славной Гетманщины две находятся на территории исторической Черниговщины - в Батурине и Глухове. Первой же столицей молодой казацкой державы и резиденцией гетманов Богдана Хмельницкого, Ивана Выговского, Петра Дорошенко был г.Чигирин на р.Тясмин (ныне Черкасская обл.).
Как и в Батурине, в Чигирине и его окрестностях не так давно был создан Национальный историко-культурный заповедник. Между двумя гетманскими столицами вообще много общего. Если Батурин был взят и сожжен русскими войсками, то Чигирин, который в свою очередь защищал московский гарнизон, пал от рук турок. И в Батурине, и в Чигирине практически заново воссоздается древняя крепость и резиденция гетманов, которых было и там, и там по три перед тем как город был разрушен. Подобно тому, как кости погибших батуринцев были перезахоронены в Воскресенской церкви Цитадели, так и останки защитников чигиринской крепости были положены в Петропавловской церкви города. Рядом с Батуриным находится Николо-Крупицкий монастырь, а недалеко от Чигирина расположен Мотронинский Троицкий монастырь, буквально под которым разветвляются лабиринты пещер скифских времен!
В окрестностях Чигирина находится старинный хутор Субботов - любимая частная резиденция Богдана Хмельницкого, Ильинская церковь которого была построена им как собственная усыпальница (изображена на 5-гривневой купюре). Недалеко от храма археологами были раскопаны фундаменты дворца Б.Хмельницкого, над которыми был выстроен павильон. В Субботове великий гетман издал 300 универсалов!
Программа экскурсионного тура:
Сбор у Дома Ученых в 06:15.
Выезд из Харькова автобусом в 06:30.
11.30 Прибытие в Чигирин
11.45-13.45 Экскурсия в музей Б.Хмельницкого, на замковую гору, в гетьманскую резиденцию
13.45-14.00 Переезд в Суботов
14.00-15.30 Экскурсия
15.30-16.30 Переезд в Хододный Яр и посещение Мотронинского монастыря.
17.00 Отъезд в Харьков
22.30 Прибытие к станции метро "Полтавский Шлях".
В стоимость входит:
- проезд на автобусе;
- услуги гидов на всех экскурсионных объектах;
- страховка.
В стоимость не входят: - входные билеты


Чигирин-Суботов-Холодный Яр     
Найбільш популярними для туристичних мандрівок став маршрут, який пролягає з Чигирина через Суботів до Холодного Яру.
Знайомство з туристичними об’єктами нашого краю, зазвичай, починається з відвідання музею Богдана Хмельницького в Чигирині. У залах музею висвітлені теми, що розкривають життя Б. Хмельницького, його військову, державотворчу, дипломатичну діяльність. Особливий акцент зроблено на гетьманській столиці – Чигирині та на історії українського козацтва. Музейна колекція нараховує понад 2 тисяч експонатів, серед яких унікальна зброя та спорядження XVII-XVIII ст., нумізматика, велика кількість археологічних знахідок, предметів сучасного українського мистецтва.
Поруч з двоповерховою спорудою музею знаходиться каплиця Покрови Пресвятої Богородиці. Побудована вона в 1995 році в стилі українського бароко. В ній перепоховані тлінні останки 263 козаків і жителів міста із цвинтаря XVII ст., знайдені під час археологічних досліджень.
Від каплиці кам’яні сходини ведуть на верхівку Замкової гори, з якої відкривається неповторна панорама Чигирина та його околиць. Тут до уваги туристів пропонується цікава розповідь екскурсовода про історію міста, стародавні легенди, визначні пам’ятки на горі: величний монумент Б. Хмельницькому, кам’яний хрест на честь захисників міста в часи середньовіччя, залишки Чигиринської фортеці – бастіон Дорошенка.
По дорозі із Замкової гори до Суботова можна завітати до двох привабливих для туристів місць, розташованих поблизу парку ім. Т. Г. Шевченка. Це новостворений музей археології, де відображена стародавня історія регіону Середнього Подніпров’я та виробнича база заповідника, в якій діє гончарна майстерня відродженого народного промислу.

Відстань від Чигирина до Суботова – близько 14 км. За околицями Чигирина, обабіч шляху, зустрічаються кургани – свідки сивої давнини. Відносяться вони в основному до двох історичних періодів: давньоямної культурно-історичної спільності (ІІ пол. ІІІ тис. до н.е.) і скіфського часу (VI-IV тис. до н.е.). Кургани Чигиринщини є важливими джерелами для вивчення матеріальної і духовної культури соціального розвитку, релігійно-міфологічних уявлень давніх мешканців регіону.
При в’їзді в Суботів з боку Чигирина постає велична споруда визначної архітектурної пам’ятки XVII ст. – церква Святого Іллі, нині діюча. Цей храм збудований за наказом і коштом Б. Хмельницького. Церква мала призначення родової усипальниці гетьмана і одночасно була частиною оборонної системи місцевого замку. За літописом, в 1657 р., в цій церкві і було поховано великого гетьмана. У ХІХ ст. біля церкви добудували дзвіницю.
Поруч із церквою розташоване замчище родового маєтку Б. Хмельницького площею біля 2 га. Археологами досліджена лише невелика його частина. Виявлені залишки підмурків на сьогодні музеєфікуються.
Варто побувати і в розташованих на території замчища двох садибах кін. ХІХ – поч. ХХ ст.ст., в одній з яких відтворений інтер’єр майстерні гончаря.
З центру Суботова повертаємо вузенькою вуличкою до трьох криниць. Це ще одна пам’ятка пов’язана з ім’ям Б. Хмельницького. За легендою ці криниці викопані за наказом гетьмана на місці козацького шпиталю.
По дорозі із Суботова на Холодний Яр туристи зупиняються в с. Медведівка. Це село розташоване на правому березі річки Тясмин, за 35 км від Чигирина. Уродженцем Медведівки був Максим Залізняк – один з ватажків найбільшого козацького повстання 1768 року Коліївщина.
Про історію села розповідає місцевий краєзнавчий музей, який є філією НІКЗ "Чигирин". Поруч з краєзнавчим музеєм знаходиться пам’ятка архітектури ХІХ ст. – Церква Успіння Пресвятої Богородиці.
Повертаючись з хутора Буда, туристи обов’язково зупиняються біля Мотронинського монастиря, який знаходиться на однойменному городищі. Вони знайомляться з його історією та сучасністю, відвідують пам’ятку архітектури національного значення – Свято-Троїцьку церкву, збудовану в 1804 р.